Autor:
Anette Kikkas

Algebra uurimisrühm

Algebra uurimisrühm tegeleb peamiselt poolrühmateooria, universaalalgebra ja kategooriateooriaga, aga oleme huvitatud ka teatud probleemidest võreteoorias ja ringiteoorias. Uurimisrühma juhib ja nende tegevustest on ülevaate teinud Valdis Laan.

Millega Sina tegeled?
Tegelen algebraga. Kõige rohkem tegelen poolrühmadega, aga olen natuke tegelenud ka ringide ja moodulitega, kategooriatega ja järjestatud algebraliste struktuuridega.

Millega algebra töörühmas veel tegeletakse?
Samade teemadega tegeleb algebra uurimisrühmas veel mitu inimest. Emeriitprofessor Kalle Kaarli tegeleb lisaks veel universaalalgebra ja võredega.

Nimeta algebra rakendusi reaaleluliste probleemide lahendamisel.
Algebralisi struktuure kasutatakse teistes matemaatika harudes (geomeetria, analüüs, arvuteooria), füüsikas ja teoreetilises arvutiteaduses. Konkreetselt minu tõestatud teoreeme ei ole keegi veel reaalelu probleemide lahendamisel kasutanud.

Miks Sina matemaatika valisid? Miks spetsialiseerusid algebras?
Matemaatika valisin sellepärast, et see tundus huvitav ja tahtsin kindlaks teha kui abstraktsetest asjadest olen võimeline aru saama. Algebrale spetsialiseerusin tänu suurepäraste õppejõudude Mati Kilbi ja Kalle Kaarli loengutele. Professor Mati Kilbi juhendamisel kaitsesin ka lõpuks doktoritöö.

Lõpetuseks anna üks näpunäide matemaatika huvilisele.
Matemaatika kui teadusharu kasvab eksponentsiaalselt. Kõigi huvitavate uute teoreemidega ei suuda ükski inimene tutvuda. Kui matemaatika pakub tõsiselt huvi, siis võiks mingil hetkel proovida ise uusi teoreeme tõestada. Sobiva uurimisprobleemi leidmiseks tasub nõu küsida mõnelt õppejõult, sest ise pusides on suur oht hakata jalgratast leiutama.
 

Delta building near Emajõgi

Tartu Workshop on Markov Modelling

MSI osalejad, Reedik Mägi

Rakendusstatistika uurimisrühm

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“