Algebra uurimisrühm tegeleb peamiselt poolrühmateooria, universaalalgebra ja kategooriateooriaga, aga oleme huvitatud ka teatud probleemidest võreteoorias ja ringiteoorias.
Uurimisrühma koosseis
Uurimisküsimused:
• poolrühmade Morita teooria;
• ühikuta ringide Morita teooria;
• poolrühmade struktuuri uuringud;
• polügoonid üle poolrühmade;
• täielike võrede tolerantsid;
• järjestatud algebraliste struktuuride täieldid;
• universaalalgebrate kategoorne ekvivalents;
• struktuurid kõrgemamõõtmelistes kategooriates;
• kategoorne algebra.
Praegused projektid
• PRG1204 Poolrühmade ja muude struktuuride Morita teooria
Lõppenud olulisemad projektid
Algebra seminar
Seminariettekannetes käsitletakse põhiliselt Tartu Ülikooli algebraistide ja kraadiõppurite uusimaid teadustulemusi poolrühmade ja ringide Morita ekvivalentsuse kohta. Ettekandeid teevad nii õppejõud kui üliõpilased.
Tartus alustas oma matemaatikukarjääri silmapaistev algebraist Theodor Molien (1861-1941).
Tartu Ülikooli algebra uurimisrühm sai alguse 1955. aastal, kui siia asus tööle Jaak Hion. Aegade jooksul on rühma kuulunud Vladimir Fleischer, Uno Kaljulaid, Mati Kilp, Vladimir Kutšmei, Uve Nummert, Raul Roomeldi.
Uurimisrühma juhib ja nende tegevustest on ülevaate teinud Valdis Laan.
Millega Sina tegeled?
Tegelen algebraga. Kõige rohkem tegelen poolrühmadega, aga olen natuke tegelenud ka ringide ja moodulitega, kategooriatega ja järjestatud algebraliste struktuuridega.
Millega algebra töörühmas veel tegeletakse?
Samade teemadega tegeleb algebra uurimisrühmas veel mitu inimest. Emeriitprofessor Kalle Kaarli tegeleb lisaks veel universaalalgebra ja võredega.
Nimeta algebra rakendusi reaaleluliste probleemide lahendamisel.
Algebralisi struktuure kasutatakse teistes matemaatika harudes (geomeetria, analüüs, arvuteooria), füüsikas ja teoreetilises arvutiteaduses. Konkreetselt minu tõestatud teoreeme ei ole keegi veel reaalelu probleemide lahendamisel kasutanud.
Miks Sina matemaatika valisid? Miks spetsialiseerusid algebras?
Matemaatika valisin sellepärast, et see tundus huvitav ja tahtsin kindlaks teha kui abstraktsetest asjadest olen võimeline aru saama. Algebrale spetsialiseerusin tänu suurepäraste õppejõudude Mati Kilbi ja Kalle Kaarli loengutele. Professor Mati Kilbi juhendamisel kaitsesin ka lõpuks doktoritöö.
Lõpetuseks anna üks näpunäide matemaatika huvilisele.
Matemaatika kui teadusharu kasvab eksponentsiaalselt. Kõigi huvitavate uute teoreemidega ei suuda ükski inimene tutvuda. Kui matemaatika pakub tõsiselt huvi, siis võiks mingil hetkel proovida ise uusi teoreeme tõestada. Sobiva uurimisprobleemi leidmiseks tasub nõu küsida mõnelt õppejõult, sest ise pusides on suur oht hakata jalgratast leiutama.