Autor:
Erakogu

Naised teaduses: Triinu Veeorg

Triinu Veeorg on 3. aasta matemaatika nooremteadur funktsionaalanalüüsi alal. Tema uurimisteema on seotud diameeter-2 omadustega. Need on huvitavad omadused, mis saavad olla ainult lõpmatumõõtmelistel Banachi ruumidel, kus kõik teatud tüüpi ühikkera alamhulgad on diameetriga 2, mis on maksimaalne võimalik diameeter. Tegu on abstraktse, aga väga põneva teemaga. Lisaks sellele on Triinu huvitatud tulevikus töötama rohkem Lipschitzi-vabade ruumidega ja ümbernormeerimistega. 

Triinul tekkis suurem huvi matemaatika vastu põhikooli lõpus ja gümnaasiumis matemaatika võistlustel käies. Väga põnev oli erinevaid ülesandeid lahendada ja ületada tekkinud väljakutseid. Õige ideeni jõudmine on teadlase sõnul kihvt tunne ja motiveeris ka edaspidi ülikoolis matemaatikat õppima.

Triinu toob ka välja, et matemaatika on tänu oma loogilisusele tugevalt seotud reaaleluga. Ülikoolis treenitakse loogilist mõtlemist, sest suurt rõhku pannakse vastuste (otsuste) tõlgendamisele ja põhjendamisele. Tänu sellele on lihtsam tõlgendada ja analüüsida ka ümber olevat maailma ning teha selle põhjal ratsionaalseid otsuseid. 

Triinu sõnul on naisteadlase edu saladus endasse uskumine ja järjepidevus. Oma magistritöös soovis ta saada uusi tulemusi. Töö käigus avastas ta, et samaaegselt tegelesid sama teemaga ka välisteadlased teistest ülikoolidest, kes avaldasid samu tulemusi vastvalminud artiklis. Sääraseid olukordi leidub teaduses ikka, aga nördimuse asemel jätkas Triinu oma lõputööga. Avaldatud artikli läbitöötamise ja oma tulemuste vaatlemisel suutis Triinu kahte avaldatud tulemust märkimisväärselt üldistada ning leida huvitava näite, mis pakub ka paljudele teistele teadlastele suurt huvi. Tänu oma kindlameelsusele sai ta magistritöö põhjal doktorantuuri alguses kohe esimese artikli avaldada. Noor teadlane paneb ka teistele südamele alati proovida ja esimeste takistuste ees kohe mitte alla anda. 

Noorte tüdrukute julgustamiseks teadlase karjääri valima on Triinu sõnul suur roll toetavatel vanematel ja õpetajatel. Kindlasti peaksid nad suunama ja julgustama ka tüdrukuid matemaatika võistlustel osalema. Proovimine on parim viis, et näha, kas teema meeldib.

Triinu jaoks on meeldejäävaim seik oma senisest karjäärist kui teda 2023. aasta sügisel kutsuti ettekannet tegema väliskonverentsil Æsy to define, Hard to analyse: First conference on Lipschitz free spaces. Võimalus doktorandina suurel konverentsil esineda oli suur tunnustus ja näitas, et ka teised teadlased on huvitatud Triinu saavutustest.

Vaata veel:
Naised teaduses: Ene-Margit Tiit
Naised teaduses: Kerli Orav-Puurand
Naised teaduses: Ella Puman
Naised teaduses: Krista Fischer

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rahvusülikooli 104. aastapäeva ball Vanemuise kontserdimajas

Rahvusülikooli balli kujunemislugu

Olaf Prinits

Olaf Prinits 100