Matemaatika ja statistika instituut

TÜ tudengid osalesid rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel IMC

2. ja 3. augustil toimus üliõpilaste rahvusvaheline matemaatikavõistlus IMC (International Mathematics Competition), millest võtsid osa ka Tartu Ülikooli tudengid.

Võistlus leidis aset 30. korda, selle president on University College London emeriitprofessor John Jayne. Erinevalt eelmisest kolmest aastast, kus võistlus toimus ainult või muuhulgas ka distantsilt, oli käesoleval aastal võimalik lahendada ainult kohapeal Bulgaarias, Blagoevgradis. Võrreldes viimase COVID-eelse võistlusega 2019. aastal, on osalejate arv mõnevõrra suurenenud -- 2019. aastal oli 360, aga sel aastal juba 393 osalejat.

Tartu Ülikooli võistkonnas oli 4 tudengit:

• Urmas Luhaäär (matemaatika bak vilistlane) - 38 punkti - II auhind
  • Marko Tsengov (informaatika bak, 1. aasta) - 22 punkti - diplom
  • Richard Friedrichs (matemaatika bak, 2. aasta) - 20 punkti - diplom
  • Martin Puškin (matemaatika bak vilistlane) - 20 punkti - diplom

Veel osales Belgias KU Leuven'is vahetussemestril olev Tartu Ülikooli tudeng, kes läks kirja KU Leuveni tudengite arvestuses:

• Nikita Leo (matemaatika ja statistika mag, 2. aasta) - 24 punkti - diplom

Eestit esindavate võistlejate osalemist toetasid TÜ matemaatika ja statistika instituut ning Eesti Matemaatika Selts.

Võistlusel IMC saavad üldreeglina osaleda isikud, kes on õppinud ülikoolis 1-4 aastat ning kuni 23 aastat vanad.
Saab osaleda n-ö võistkondadena (sellel peab siis olema liider, kellel lasub kohustus hinnata mingi osa kõigist võistlustöödest), aga võib ka osaleda n-ö ilma liidrita. Kuna osavõtumaks nii võistlejale kui liidrile on ühesugune (500€), siis sai otsustatud TÜ-st sel korral liidrit mitte saata ja selle arvelt õnnestus saata üks üliõpilane rohkem. Samasugust meetodit kasutasime TÜ tudengitega 2019. aastal.

Lahendada anti kummalgi päeval 5 ülesannet (á 10 punkti -- seega maksimumsumma 100 punkti) algebrast, analüüsist, arvuteooriast, kombinatoorikast. Lahendamisaeg oli kummalgi päeval 5 tundi.

Auhinnapiirideks olid seekord teadaolevalt: I auhinna jaoks vähemalt 45 punkti, II auhinna jaoks vähemalt 33 punkti, III auhinna jaoks vähemalt 25 punkti, diplomi jaoks vähemalt 10 punkti.

Võistluse ülesanded, lahendused ja tulemused on leitavad võistluse ametlikult leheküljelt https://www.imc-math.org.uk.

Õppeaastate kestel toimunud TÜ treeningvõistluste materjalid on leheküljel https://math.ut.ee/imc.

Lisateave:

Indrek Zolk, matemaatilise analüüsi lektor ja matemaatika bakalaureuseõppe programmijuht, indrek.zolk@ut.ee