Tartu Ülikooli üliõpilased osalesid rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel IMC

3. - 4. augustil toimus üliõpilaste rahvusvaheline matemaatikavõistlus IMC (International Mathematics Competition). Võistlusel osalenud Tartu Ülikooli tudengid saavutasid kõrgeid kohti.

28. korda toimuva IMC võistluse eestvedaja on Londoni Ülikooli (University College London) emeriitprofessor John Jayne. Võrreldes varasemate aastatega oli tänavune matemaatikavõistluse osavõtt arvukas. Kokku osales 590 huvilist. Osa said võtta ainult isikud, kes on õppinud ülikoolis 1-4 aastat ja on kuni 23-aastased. Kuna sel korral toimus võistlus veebis, tehti ülesanded kättesaadavaks kindla aja jooksul ja jälgiti nende lahendamist videosilla vahendusel. Ülesannete lahendused skaneeriti ja saadeti korraldajatele hindamiseks.

Mõlemal võistluspäeval anti lahendamiseks neli ülesannet, mille tegemiseks oli aega neli tundi. Iga ülesande eest oli võimalik saada 10 punkti ehk kahe võistluspäeva peale oli maksimaalne punktisumma 80. Ülesandeid oli nii algebra, analüüsi kui ka kombinatoorika vallast.

Tartu Ülikooli võistkonnas oli kaheksa tudengit:

• Tähvend Uustalu (matemaatika ja statistika magistriõppe esimese aasta üliõpilane) - 41 punkti - I auhind;
  • Hendrik Vija (matemaatika bakalaureuseõppe esimese aasta üliõpilane) - 40 punkti - I auhind;
  • Nikita Leo (matemaatika bakalaureuseõppe vilistlane) - 25 punkti - II auhind;
  • Urmas Luhaäär (matemaatika bakalaureuseõppe teise aasta üliõpilane) - 19 punkti - III auhind;
  • Jaan Kristjan Kaasik (matemaatika ja statistika magistriõppe esimese aasta üliõpilane) - 17 punkti - III auhind;
  • Martin Puškin (matemaatika bakalaureuseõppe teise aasta üliõpilane) - 13 punkti - III auhind;
  • Jaagup Kirme (matemaatika ja statistika magistriõppe esimese aasta üliõpilane) - 1 punkt;
  • Uku Hannes Arismaa (informaatika bakalaureuseõppe teise aasta üliõpilane) - 0 punkti.

Tartu Ülikooli võistkonna juhendaja oli Indrek Zolk. Üliõpilaste osalemist võistlusel toetas Eesti Matemaatika Selts.

I auhinna saamine on Tartu Ülikooli arvestuses tähelepanuväärne sündmus. Seni on I auhind saavutatud ainult aastatel 2020, 2019, 2013, 2008, 2006, 2006, 2005, 2005, 2004. Tartu Ülikool on osalenud IMC rahvusvahelisel võistlusel alates 1996. aastast.

Võistluse ülesanded, lahendused ja tulemused (ka võistkonniti) on leitavad võistluse ametlikult leheküljelt. Virtuaalset ava- ja lõputseremooniat saab vaadata IMC kanalist. Õppeaastate kestel toimunud TÜ treeningvõistluste materjalid on leitavad ülesannete kogumikust