Ilmus raamat Eesti matemaatikakõrghariduse vaimse isa mälestuseks

Tartu ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonna professorid andsid kaasaegse matemaatikateaduse rajaja Gunnar Kangro 100. sünniaastapäevaks välja raamatu „Matemaatik Gunnar Kangro 100“. Pea 190 leheküljel antakse illustreeriva pildimaterjaliga põhjalik ülevaade professor Kangro elust ja teadustööst.

„Professor Gunnar Kangro ehitas praktiliselt üles matemaatika kõrghariduse Tartu ülikoolis ja Eestis,“ rääkis Kangrost üks raamatu autoreid, TÜ universaalalgebra professor Kalle Kaarli, tõdedes, et paraku hakatakse seda juba unustama. „Raamatu üks eesmärk on tutvustada noorema põlvkonna matemaatikutele meest, kelle nägu tänapäeva Eesti matemaatika paratamatult ka on.“

Professor Kaarli sõnul on pooled praegused matemaatikaõppejõud Eesti ülikoolides just Gunnar Kangro akadeemilised järglased. „See kogumik on Kangro õpilaste ja endiste kolleegide austusavaldus kaasaegse matemaatikateaduse rajajale Eestis!“

Kogumik jaguneb kolmeks osaks. Esimene, „Elutee ja juured”, algab 1973. aastal Gunnar Kangro antud intervjuu ümbertrükiga. Järgnevad peamiselt arhiivimaterjalidele tuginev Kangro elukäigu kirjeldus ning põhjalik ülevaade sellest, kus asusid Kangro juured.

Teise osa, „Meenutused”, juhatavad sisse Kangro tütarde südamlikud mälestused oma isast ja matemaatik Kaarin Riives-Kaagjärve kui peretuttava meenutused onu Kangrost. Järgnevad lühimeenutused Kangro õpilastelt ja kolleegidelt.

Kogumiku kolmas osa „Matemaatika”, annab pildi Kangro tegevusest õppejõu ja teadlasena. Endel Jürimäe ja Ene-Margit Tiit toovad esile tema tegevuse matemaatikaosakonna käivitamisel sõjajärgses Tartu ülikoolis. Eve Oja jagab oma mälestusi professor Kangrost kui juhendajast. Kalle Kaarli on koostanud nimekirja kõigist Gunnar Kangro juhendamisel kandidaadikraadini jõudnud teadlastest koos kaitsmisandmetega ning Mati Abel kirjutab, kuidas on Kangro nime elavana hoitud.

Kolmanda osa tuumiku moodustab aga Toivo Leigeri koostatud põhjalik ülevaade Kangro teaduslikust loomingust, tema uurimustest summeeruvusteoorias. „See ei ole lihtsalt tulemuste loetelu vaid põhjalik sisuline analüüs ajastu kontekstis, miks Kangro just sellistele küsimustele tähelepanu pööras ja milline oli tema tulemuste koht summeeruvusteooria arengus,“ rääkis Kaarli.

Raamatu koostasid TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna emeriitprofessor Mati Abel, universaalalgebra professor Kalle Kaarli ja matemaatilise analüüsi professor Toivo Leiger.

Lisainfo: Kalle Kaarli, raamatu autor, TÜ universaalalgebra professor, tel: 737 6408, e-post: kalle.kaarli@ut.ee.